![](https://www.ipsychologos.gr/wp-content/uploads/2020/01/Υπηρεσίες.png)
Η αθλητική ψυχοθεραπεία μελετάει τους αθλητές, την συμπεριφορά τους και εφαρμόζει στην πράξη τις γνώσεις αυτές. Οι δεξιότητες που καλλιεργούνται είναι η διαχείριση του άγχους, της διέγερσης, η ανάπτυξη της αυτοπεποίθησης, η ανάπτυξη θετικών συναισθημάτων, εξωτερικών και εσωτερικών κινήτρων, η καλλιέργεια του αυτοέλεγχου. Η αθλητική ψυχολογία έχει εφαρμογές γενικότερα στο περιβάλλον των αθλητών, όπως για παράδειγμα στους προπονητές και στους γονείς.
![](https://www.ipsychologos.gr/wp-content/uploads/2020/01/Σχετικά_άρθρα_1.png)